Раницата и още нещо…
Хубаво е да се помисли за екипировката, когато решите да се разходите в планината. Трябва да знаете, че добрата екипировка е от значение за удовлетвореността от похода. И не, не ви предлагаме веднага да се екипирате, още преди да сте се запалили по планинските пътеки, но е хубаво да сте запознати с изискванията, които ще направят разходката ви по-приятна.
Най-важните неща на които трябва да обърнете внимание са обувките и раницата. С тях сте почти през целия ден на прехода. Ако сте решили да имате хоби планинарство – то добре би било да отделите малко средства за добра и удобна обувка и удобна раница.
По-долу сме изредили малко от нещата, с които да се съобразите когато подготвяте раницата. И не забравяйте правилото „Подготви необходимото – вземи само най-нужното“. 🙂
- ВАЖНО! Раница – туристическа раница – 30-55 литра. Раницата трябва да бъде удобна. Не просто да е раница, а да е вашата раница! От удобството, което тя ще ви осигури, до голяма степен ще бъде и удоволствието от преходите. Особено при многодневни прояви. Голямата раница събира и малко багаж, са казали мъдрите туристи, ноооо с голяма раница рискувате да се увлечете в изпълването ѝ с ненужни неща, а от там и тежест за вас.
- ВАЖНО! Обувки за прехода – с нисък ток, обхващащи глезена, с груб и едър грайфер. Обувки от типа на маратонки, джапанки, сандали или дамски боти с висок ток са крайно неподходящи за преход. В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ С НОВИ ОБУВКИ – те трябва задължително да се „разтъпчат“ в града. За преходите в Родопа планина може да се съгласим и с ниска обувка/маратонка, но за ваша сигурност препоръчваме да не подценявате нито една планина и маршрут.
Останалите дрехи и пособия ги изреждаме в телеграфен вид. Всеки според възможностите си, желанията и нуждите 🙂
- Чорапи туристически
Съвременните трекинг чорапи са много и различни, и горещо препоръчваме да имате от тях. Вариант е да ползвате и тънки чорапи, но нека винаги бъдат два чифта един върху друг. Може да се ползват и вълнени – вълната дори мокра задържа топлината уплътняват крака в обувката, което намалява риска от пришки; явяват се още една подложка – кракът се подбива по-малко. В този случай – задължително памучен чорап на голо. - Яке / Ветро и водоустойчиво. Хиляди модели, кройки, цветове и цени. Колкото по-добро яке, толкоз по-добре.
- Панталон / Късите гащи не са подходящи. Защо? Май не сте влизали с изгорели крака в клек и хвойна 🙂 Предпазват краката от кал, прах, охлузване. Бъдете с дълъг панталон. Клинчета може в курса по йога 🙂
- Полар / Плътна блуза, пуловер за вечерите в хижата. Това е вашият втори слой облекло. Най-много два и то не дебели!
- Тениска / Препоръчваме тениските за туризъм и спорт. Памучните не са подходящи. Може да инвестирате поне в една такава тениска и бързо ще оцените разликата. Първият слой облекло е винаги в контакт с кожата. Осигурете си комфорт и дишайте с качествена тениска или термобельо/блуза.
- Бельо / Естествени материали (памук, вълна), попиват по-добре и не дразнят.
- Зимна шапка и ръкавици – носят се винаги, независимо от сезона.
- Шапка за слънце и слънчеви очила – носят се винаги, независимо от сезона.
- Дъждобран / За човек и за раницата! Ама задължително!
- Челник / Фенерче
- Шише за вода / 2 х 0.500 поне
- Лекарства от първа необходимост
- Дрехи за хижата – свободен избор
- Обувки за хижата – леки маратонки, джапанки за баня
- Кърпа за баня / Не плажна хавлия. Има леки и удобни кърпи. Бюджетен вариант – парче тензух или друг вид бързо попиващ и съхнещ плат.
Подреждане на раницата
Всичко се поставя в полиетиленови торбички. Неежедневните вещи се поставят на дъното на раницата, тежките се поставят в максимално високо положение. Откъм гърба се поставят меки материи (дрехи) и се внимава нищо да не убива. Във външните джобове на раницата се поставят вещи към които е необходим бърз достъп – дъждобран, сандвичи, карта, компас, фотоапарат.
След като раницата се изпълни, ремъците се прогонват по такъв начин, че тя да стане възможно най-удобна. Необходимо е да се има предвид, че хлабавите ремъци водят до претърквания и охлузвания по кожата, а прекомерно стегнатите затрудняват кръвоснабдяването на ръцете и краката.
Опазване на природата
В планината няма кошчета и организирано сметоизвозване. В определен момент отпадъците се превръщат в съществен проблем и за самите хижи. Затова всеки турист е нужно да съхрани собствените си отпадъци с неестествен произход и да ги изхвърли в най-близкото населено място при слизане.
ВАЖНО!!!
Всички участници в прояви за пешеходен туризъм с Бюро за туризъм и приключения Пълдин ЕООД са длъжни да спазват указанията на водача!
Не спазването им и самоволното напускане на групата се считат за доброволно отказване от услугите на Бюро за туризъм и приключения Пълдин ЕООД
Благодаря. Изключително полезно и задължително.
Идеята ми хареса ,много бих искала да се запиша .Притесняваме че нямам другарче и ще бъда с непознати.
Може да намерите другарче на самата програма 🙂
И аз имам проблем като вашия, измежду моите познати никой не иска да дойде на планина ????.
И аз съм без другарче, но разчитам, че планината харесват само хубави хора и идвам :)!
Бях на екскурзионно летуване от 07.07.с водач – Сашо и една прекрасна група.Благодаря на Сашо за умението и огромното търпение, за веселите вечери и на цялата сплотена група.
И аз съм без другарче, но разчитам, че планината обичам хубави хора и идвам :)!
И аз съм без другарче, но разчитам, че планината харесват само хубави хора и идвам :)!
Миналото лято бях на екскурзионно летуване в Родопите.Бях без другарче. Попаднах в страхотна група с добър и много отговорен водач! Беше вълнуващо преживяване!Тази година отново съм без другарче,но това не ме спира да се впусна в приключение.
Май ставаме много тези без другарче,но какво пък…Ще ходим 🙂
Раницата, обувките и водата са най-важните неща от екипировката. Много полезно инфо!
Може ли записвания от други градове?
Здравейте,
Може разбира се 🙂
Стига да ви е удобно за изходната точка.
Чудесна статия!