Странджа е вълшебна. На практика цялата планина е съставена от резервати и защитени местности. Тя е дом на множество растителни и животински видове, които не се срещат никъде другаде в България. Странджа е цял един свят от красоти и прелести. Не толкова популярна като Стара планина, Рила или Пирин, но е еднакво, а дори и повече привлекателна и магнетична. Тя е неповторима и в това, че е крайбрежна планина и най-източният ѝ край завършва в Черно море, при Синеморец. На тази толкова малка територия има толкова много да се обходи и види, че не знаем колко дни са необходими, но със сигурност тези 5 няма да стигнат. В едно сме сигурни – Странджа ще ви плени със своята мистичност, красота и енергия. Впуснете се в приключението!
Програмата (а какво ще се случи – на място ще видим):
Ден 1 Отпътуване от София и други населени места към Странджа. Първа точка в този ден, равен на нощта – Маслен нос и тракийския култов комплекс към Слънцето и Богинята Майка – Бегликташ. Същевременно с функцията си на храм, то е било и календар, и часовник, за което говорят специфични „стъпки”, издълбани в скалите и каменна група, разделяща деня на части. След като разделим деня на две равни части ще се разходим малко за да погледнем устието на река Ропотамо от високо. Ще има разбира се време за едно цопване в морето. Връщаме се към колите и се отправяме към село Младежко. Кратка разходка до изворите на река Младежка. Още малко и сме в село Бръшлян за първа нощувка в Странджа.
Ден 2 Още рано рано ще направим една бърза разходка до Двата вриса над Бръшлян и скален параклис св. Панталеймон. Връщаме се за закуска, а след това ще се разходим из чудното село – известно, като селото с най-много запазени стари къщи – представители на странджанската архитектура през XVIII-XIX век. Обявено е за архитектурен резерват и за пълноценна среща с миналото могат да бъдат разгледани и килийното училище, както и църквата Св. Димитър, която е една от най-старите запазени в Странджа – построена през XVII век. Отправяме се към село Стоилово, като попътно ще се спрем за снимка край водопад Докузак. В селото оставяме колите и взимаме раниците и щеките. Отправяме се към Петрова нива, през водосбора на реките Велека и Младежка. Мястото където е взето решение за вдигане на въстание против османската власт в Одринска Тракия, към която спада и цяла Странджа. Не далеч от тук има и панорамна площадка към меандрите на река Велека. Връщаме се обратно, но ако денят е чуден и не сме изморени, само 30-40 минути ни делят от най-старото дърво в Странджа и параклисът с олтар – тракийски конник. Със сигурност си заслужава, а и все пак разходка да има. След като достигнем обратно колите имаме кратко пътуване до Малко Търново за нощувка.
Ден 3 Сутрешно кафе в града и историческо насищане в местния музей. В три къщи, представители на странджанската възрожденска архитектура са разположени историческата, природната и етнографска експозиции на музея, които надявам се ще ни помогнат да разберем (дали?) неразбираемата Странджа! Който запомнил – запомнил. Отиваме на терен. Отправна точка – връх Голямо градище (710 м.н.в.) – най-високият странджански връх в България. Пътеката към него минава през една от най-големите мистерии в България – гробницата на Бастет. След като потвърдим или отхвърлим предположението и се изкачим на върха, ще се спуснем за да достигнем до тракийския култов комплекс Мишкова нива. Изследователи предполагат, че на Мишкова нива са се почитали Аполон-Аулариок, Зевс-Дионис, Тракийският конник и Херакъл. Ще имаме време да поогледаме сътвореното от предците ни (за съжаление ще се види и разрушеното от последните 100-200 г., а и в наши дни…). Пешеходно връщане до колите, кратко с тях до изходната точка към „Градът на мъртвите“ – Пропада. На разстояние близо километър тук са пръснати 70 могили, някои от които разграбени от иманяри: гробни камери изградени от големи каменни плочи, куполна и двускатна гробници. От направените датировки се стига до извода, че комплексът е действал като „град на мъртвите“ в продължение на 8 века. Отправяме се към село Граматиково, но за да завършим деня подобаващо – скален култов комплекс Камъка, където (който може) ще се провре, за да се пречистим. Дълъг ден!
Ден 4 След закуска едно малко връщане по пътя, до местност Качул, от където ще направим лека разходка до най-святото място според местните – древно тракийско оброчище Индипасха. Вярват, че водата му е свещена и лековита, а посещението на мястото носи изцеление, духовно пречистване и сбъдва желания. Връщаме се обратно и ще се отдадем на непешеходен туризъм. Попътно ще посетим селцата запазили духа на Странджа. Кондолово – селото със запазена странджанска архитектура; Българи – селото на нестинарите; Костѝ – селото на дървените къщи. Последна нощувка в Странджа.
Ден 5 След закуска се отправяме към източната граница на планината – дълга ивица от загаснали вулканични скали и чудни оазиси с фин пясък – Черноморското крайбрежие. В задължителните обекти за деня ще включим местата, където реките Резовска и Велека се вливат в Черно море. След това който иска плаж, който иска разходка по морския бряг. Отпътуването към вътрешността на страната ще е след 15/16 ч., ето защо имаме достатъчно време и за разходка и за събиране на вече есени лъчи. Странджа! Ще се върнем отново!
Цена 289 лв.
Цената включва:
+ Планински водач и цялостна организация
+ 4 нощувки / хотел, къща за гости /
+ Застраховка с лимит 1000 лв.
Цената не включва:
– Храна
– Транспорт
– Входни такси за посещаваните обекти и услуги на място
Минимален брой туристи: 10 Срок за уведомяване при несъбран брой: 20 дни