Монголия, е страна с огромна територия и крайно малко застроени площи, но това я прави толкова привлекателна за пътешествие…. Страна на изключително разнообразни пейзажи – пустини, огромни планински вериги, пасища, скалисти долини, пясъчни дюни и каньони. Това е истинска приключенска страна…
Пътешествие до Монголия означава да се нагледате на различни картини, с груба и естествена красота, покрита с толкова синьо небе, че замърсяване дори не съществува. Подминавайки само диви коне, стада говеда, изолиран гер в далечината и странния камион също на път към града, животът тук е толкова чист и красив. Може да ви отнеме часове шофиране, преди да преминете покрай малка общност, монголец на кон или друго превозно средство и между тях да бъдете благословени с най-зашеметяващите гледки на страна, толкова пуста, че да осъзнаете, че сте достигнали най-дълбоко в сърцето и душата ѝ.
Монголия е една от най-рядко населените страни в света и има една от последните оцелели номадски култури в света. По-чисти, автентични преживявания е трудно да се намерят в свят, където в днешно време изглежда да няма неизследвано място.
Монголия е това изживяване, което ще ви държи постоянно в размисъл за крайностите е нея. Както в пейзажа – от нейните огромни пустинни земи и подвижни дюни до буйните зелени планински национални паркове, така и в липсата на инфраструктура, където се чувствате също толкова разочаровани, колкото и възхитени от районите на страната с изключителна изолация.
Това е страна, която все още е автентична, но с развитието на туристическата индустрия, ще настъпят и промени. Ето защо трябва да посетите Монголия възможно най-скоро!
В тази програма:
– Изкачване на връх Цамбагарав 4193 м.н.в.
– Изкачване на връх Малчин 4050 м.н.в.
– Национален парк Алтай таван богд
– Среща с казахски номади и демонстрация на лов с орли
– Големите монголски езера
– Оазис сред дюните и скална арка
– Каракорум – столицата на Монголската империя
– Столицата Улаанбаатар
– Пътешествие от запад към столицата с джипове
Ден 1 Отпътуване
Среща на приключенската група на летище София и през Истанбул се отправяме на изток.
Ден 2. Пристигане в Монголия
При пристигане на летището ще бъдем посрещнати от нашия партньорски екип. Те ще ни отведат до нашия удобен, централно разположен хотел. Уланбаатар е бързо развиващ се модерен град с повече от 1,3 милиона жители. Ранното ни сутрешно пристигане ни гарантират бонус обиколка на града. Изморени, не изморени … време е да се разходим из земите на Чингис хан. Разглеждането на града включва зимния и летен дворец на Богд Хан, поредица от красиви традиционни сгради, в които е живял осмият Буда и последният монголски крал. Сега е музей, показващ очарователни артефакти и костюми, свързани с последния крал, както и неговата колекция от плюшени животни. Ще спрем в манастира Гандантегчинлен. Това е най-големият и най-важният манастир в Монголия. Ще преминем през различните манастири и ще видим великолепната статуя на Мигджид Джанрайсиг, 25 метрова статуя, позлатена и покрита с копринен плат. Нашата обиколката на града ще завърши с хълма Зайсан, за да имаме гледка към целия Улаанбаатар. Обиколката на града отнема около 4-5 часа. Вечеря и нощувка в хотела.
Ден 3. Полет за провинция Ховд
Днес ще вземем самолета за Ховд. Ховд се отличава със своето мултикултурно население. Той е дом на повече от 17 националности и етноси. Всяка от тези групи има свой собствен традиционен модел на жилище и селище, облекло и други културни различия, литературни, художествени и музикални традиции. Има доста голямо малцинствено казахско-монголско население, което говори както казахски, така и монголски. След 3 часа полет ще стигнем до летището в Ховд, където ще ни чакат нашите водачи и превозни средства. След кратко посещение на центъра на града и Сангиин Керем ще отпътуваме за долината Намарджин. По пътя ще имате отлична гледка към планината Цамбагарав, един от най-славните заснежени върхове на Монголия. Връх Цамбагарав е третият по височина връх на Монголия, намира в национален парк с площ от над 110 хиляди хектара, на границата между областите Ховд и Баян-Олгий. Планината Цамбагарав е достъпна от двете страни. Нощувка в палатков лагер.
Ден 4. Изкачване на връх Цамбагарав (4193)
Днес ще се изкачим до връх Цамбагарав. Районът има прекрасни гледки, богата дива природа и археологически обекти. Под върховете има изобилие от ледници и ледникови красиви тюркоазени езера и водопади, течащи дълбоки клисури. През лятото пасищата в тази долина са покрити с килим от алпийски цветя. Паркът привлича посетители и предлага много дейности на открито в девственото си състояние: туризъм, конна езда и езда на камили са най-добрите възможности за опознаване на района. Планинският връх Цамбагарав е сравнително достъпен и по-лесен за изкачване от планината Таван Богд. Самата планината е изпълнена с дружелюбни казахски и монголски номади през лятото, десетки малки и некартирани езера, извисяващи се постоянно заснежени върхове, като Цаст Уул. Нощувка в палатков лагер.
Ден 5. Трансфер до село Алтан цогц
Ще отпътуваме сутринта, за да видим ловци на орли, които доминират във високопланинското царство и да научим за ежедневния им бит, особено техниките на лов с орли предавани от поколения. Ще пристигнем в казахското семейство в техния традиционен гер, по-голям от монголския и ярко украсен с ръчно изработени килими. Ще се насладим на чаша чай, ще споделим с нашите домакини вкусни казахски ястия като куз „осолено и пушено конско месо”, докато разговаряме и задълбочаваме познанията си за богатата казахска култура и обичаи. Нощувка в гер – познато у нас като юрта.
Ден 6. Ден със семейството и демонстрация на лов с орли
Днес ще отидем на трекинг в близката планинска долина и ще яздим кон заедно с ловци през живописния пейзаж. Те ще демонстрират как се ловят малки животни. Въпреки това, в зависимост от сезона уловът не е гарантиран. В случай на това – ще се покаже демонстрация с животинска кожа за примамване на орли. Нощувка в гер.
Ден 7. Трансфер до град Олгии и Национален парк Алтай Таван Богд
Днес ще пътуваме до Олгий, столицата на провинция Баян-Олгий. За разлика от останалата част от Монголия, която е доминирана от монголци Халх, около 90% от населението на Баян-Олгий са казахи, почти всички са мюсюлмани. Олгий дори има своя малка джамия. След кратко посещение в супермаркет Олгий, за да закупим консумативи, ще продължим нашия маршрут. През подножието на планините, в ранната вечер ще стигнем до долината на река Цагаан. Това е обичайно място за лагеруване на номади през лятото и където живеят тувинците, практикуващи своята шаманска религия. Тук ще се срещнем с нашия водач на камили, за да се подготвим за похода през следващите дни. Нощувка в палатков лагер.
Ден 8. Преход до базовия лагер
Днес ще изминем 18 км. до базовия лагер на Таван Богд. Багажът ни ще бъде транспортиран с камили, водени от местните дружелюбни, услужливи тувинци. Базовият лагер е разположен на 3000 м. надморска височина. Общо преходът ни ще отнеме около 6 – 8 часа. Ледниците са разположени на 3500-4000 м. надморска височина. Най-големите са ледниците Потанин, Александър, Грени. Те се простират на 16 км. дължина и са източник на река Цагаан. Най-дългият е Потанин 14 км. Пейзажът е грандиозен. След като пристигнем в базовия лагер, ще се настаним в нашия Гер и ще се подготвим за следващия ден и преход до връх Малчин. Нощувка в палатков лагер.
Ден 9. Изкачване на връх Малчин
След добра закуска ще тръгнем на нашата експедиция до ледника Таван Богд. Ще преминем през висок планински терен от скали и влажни зони. Ще имаме зашеметяваща гледка към 5-те планински върха на планината Таван Богд и нейния ледник. Нашата крайна дестинация днес е най-малкият от планинските върхове на Таван Богд, връх Малчин (4050 м). От върха на планината се виждат Русия и Китай. Ще ни отнеме около 6 часа до върха. По-голямата част от изкачването ще бъде по скали и вечерта ще се върнем обратно към лагера. Нощувка в палатков лагер.
Ден 10. Връщане към Олгий
След закуска ще напуснем базовия лагер и ще направим една приятна разходка обратно до нашите превозни средства. Около обяд ще сме по автомобилите и се отправяме на път обратно към Олгий. Нощувка в хотел.
Ден 11. Улаангом. Покрай езерата Ачит и Уурег
Днес ще се отправим към друга западномонголска провинция Увс. Първата ни спирка ще бъде на езерото Ачит. Езерото Ачит е най-голямото сладководно езеро в провинцията. Намира се на границата на провинциите Увс и Баян Олгий. Езерото е дом на удивително множество ята от водолюбиви птици. Попътно ще преминем през прохода Оготор Хамар, от който ще имаме спираща дъха гледка към региона. Следващото място, покрай което ще преминем е едно красиво езеро – Уурег. Това е голямо, красиво леко солено езеро, заобиколено от славни планини и някои заснежени върхове, близо до руската граница и Сибир. Устието на долината, водещо към езерото, е обсипано с летни гери /юрти/ на номадите. Гледката е феноменална, а хората са прекрасни! След езерото ще преминем през прохода Улаан Даваа, наслаждавайки се на гледката към червените планини и долината. Провинция Увс обхваща голяма територия в далечния северозапад на Монголия, регион с постоянно покрити със сняг планини, ледници, поройни реки, соленоводни и сладководни езера, пясъчни дюни и фантастично разнообразие от животни и растения. Вечерта ще стигнем до Улаангом, столицата на провинция Увс. Нощувка в хотел.
Ден 12. Провинция Завхан. Покрай езерото Хяргас
Днес ще започнем пътя си обратно към Улаанбаатар. Първата спирка ще бъде недалеч от езерото Хяргас, разположено в депресиите на Големите езера, известно с това, че бреговете му са като приятен морски бряг. На източния бряг на езерото се намира висока бяла скала, наречена Кезуу Кад от местните жители, която ще посетим. Депресиите на Големите езера са регион, който се простира от Увс до Ховд на около 40 000 квадратни километра. Голямата езерна депресия е полусух пустинен регион, ограничен на запад от Алтайската планинска верига. През пролетта водите на топящият се сняг от планината Алтай се спускат в езерата на депресията. След като поогледаме езерата, ще продължим още по пътя, до достигане на мястото ни за палатков лагер.
Ден 13. Езерото Улаагчиин Хар
Днешният ден е спокоен, но все пак си имаме доста път из Монголия. Днешната ни цел е езерото Улаагчиин Хар. То е разположено сред огромни пясъчни дюни на север и планински хълмове на юг. Повече от красива ще бъде гледката. Нощувка в герски лагер.
Ден 14. Скалата Сенджит и оазиса Мукхарт
Днес ще посетим скалата Сенджит, каменната порта, която има форма на гранитна скална арка. В древни времена скалата е била цяла, но силният вятър е издълбал портата в днешната формация в продължение на милиони години. От дясната си страна ще видите за първи път Бор Кхярин – пясъчните дюни са дълги около 180 км, широки 15 км и високи 300 метра. Имат няколко прохода и ще се насладим на красива панорамна гледка към околността. По протежение на пясъчната дюна тече река с дължина от 200 км – жизненоважен източник на живот за пустинните хора и техния добитък. Ще продължим към извора на река Мукхарт. Няколко места от пясъчните дюни приютяват малки или големи реки. Най-интересна е река Мукхарт, която изниква изпод пясъчните дюни и тече в пустинята и накрая се влива в река Завхан. Нощувка в палатков лагер.
Ден 15. Езерото Терхиин Цагаан
Днес имаме около 500 км. преход с колите. Терхиин Цагаан е едно от най-красивите езера в страната. То е заобиколено от кратери на вулкани и е образувано от потоците лава от изригвания преди много хилядолетия. В резултат на изригванията пейзажът е покрит с черни вулканични скали. Ще направим екскурзия до върха на вулкана Хорго Уул и ще преминем по клисурата, която води от Тариат към вулкана. На юг от Хорго има множество базалтови „гери“, образувани при охлаждане на лава. Нощувка в гер лагер.
Ден 16. Пътуване към Каракорум
Каракорум е мястото на столицата на Монголската империя от 13-ти век, създадена от Чингис хан. Основаването на Каракорум започва върху руините на градовете Туруг и Уйгур в долината Орхон в източния край на планината Хангай през 1220 г. по заповед на Чингис хан. Сребърното дърво, част от двореца на Мьонке хан, се е превърнало в символ на Каракорум. Каракорум съществува като велика столица на Евро-Азиатската империя с Монголия като ядро и като център на политика, икономика, култура, религия, интелект, дипломация и видната връзка на международните отношения. Между 1260 и 1380 г. Каракорум губи статута на Великата Монголска империя и става столица на Монголия. Днес, за съжаление, нищо не е останало от този легендарен град. Ще разгледаме територията на манастира Ердене Зуу, заобиколен от масивните му стени с размери 400 m на 400 m. Друго място, което ще посетим ще бъде Археологически музей Каракорум. Експонатите включват десетки артефакти, датиращи от 13-ти и 14-ти век, които са открити от непосредствена близост и в други части на провинциите, включително праисторически каменни инструменти. Има и полуизкопана пещ, потънала в пода на музея. Може би най-интересният е умаленият модел на древния Каракорум, който има за цел да представи града, както може би е изглеждал през 12-ти век, и се основава на описания от френския мисионер Уилям от Рубрук. Ще видим също Скалата на костенурките и Фалическата скала, ще посетим малък пазар на изкуствата от местните жители. Нощувка в герски лагер.
Ден 17. Улаанбаатар
След закуска ще се отправим към Улаанбаатор. Свободно време, а за финал на това пътешествие в Монголия – препоръчително е да посетим за културно шоу, за да се докоснем до колорита и ритъма на монголския танц, гърленото пеене и сърцатите артисти. Нощувка в хотел.
Ден 18. Отпътуване.
Последна закуска и кафе в Монголия. Трансфер до летището. Полет обратно към България и както в древността – всички пътища минават през Константинопол. Благодарение на часовата разлика – ще си бъдем вкъщи още същата вечер.
Цена: 3149 евро
Цената включва:
+ Цялостна координация и водач от бюрото
+ Англоговорящ водач от партньорите ни
+ Вътрешен полет Улаанбаатар – Олгий
+ Всички трансфери в програмата
+ Камили за багажа в трекинг частта
+ Демонстрация на лов с орли
+ Настаняването в хотели и гери /юрти/
+ Палатки за нощувките по програмата
+ Къмпинг и готварска посуда
+ Храната по време на програмата /закуска, обяд, вечеря/
+ Посуда за приготвяне на храната в биваците
+ Входове за парковете
+ Застраховка злополука и спорт / 10 000 €
Цената не включва:
– Самолетен билет София – Улаанбаатар – София / към 15.12.2021 – 1134 евро
– Виза за Монголия – 20 USD
– Застраховка за пътуване в чужбина и спорт
– Лични разходи и входни такси в обекти
– Напитки и храни, не включени в пакета
– Бакшиши за водачи, шофьори и готвачи
Минимален брой туристи: 5
Срок за уведомяване при не събран брой туристи: 30 дни
Екипировка за трекинг част:
Спален чувал до 0 С Добри трекинг обувки
Допълнителни обувки или чифт сандали – да има резервни
Водоустойчиви яке и панталон
Топли дрехи – първи и втори слой
Зимна и против слънце шапки, слънчеви очила, слънцезащитен крем с висок фактор
Дневна раница 35-40 литра с дъждобран.
Челник
Бутилка за вода
Бързосъхнеща кърпа
Комплект за първа помощ, ако имате някакво заболяване
Щеки, телескопични
Тоалетни принадлежности
Джобно ножче
Допълнителни бележки по програмата:
БАГАЖ При подходите към върховете ще има коне и камили до базовите им лагери, за багажа. За самите изкачвания няма да има носачи, ще е достатъчен личния багаж в раницата ви. През останалото време багажът ви ще бъде в транспортните средства.
ПРЕХОДИТЕ Трябва да имате добро физическо ниво и се препоръчва предишен опит в преходи. Дните за преходи обикновено са по-дълги, предизвикателни и на по-висока надморска височина малко над 4000 метра. Теренът може да е труден, преминава се по ледник. Няма технически трудни участъци, но все пак се изисква повишено внимание при някой участъци.
ХРАНЕНЕ Всички хранения са включени в програмата от вечеря в деня на пристигане в Монголия до закуска преди отпътуване – в хотелите, в герите, в палатките и при казахското семейство. В храненията не са включени безалкохолни и алкохолни напитки.
БАКШИШИОбслужването от местния персонал е включено в програмата; учтиво е да дадете бакшиш, ако услугата е била много добра.