Екипът на Дивите козлета е в дилема – могат ли вече поотрасналите диви козлета да се справят с предизвикателството да преминат през целия най- дълъг маршрут в България, част от европейски маршрут Е3, или по известен като Ком – Емине. Да отидеш пеша на море…за много хора би звучало налудничаво, но корена на тази така известна сред планинарите в България (и не само) идея идва преди повече от 100 години от един от най-великите българи – Алеко Константинов. За съжаление той не успява да сбъдне своята мечта, но това за първи път прави Павел Делирадев през далечната 1933 г. и го прави за 30 дни. Целта изглежда доста висока за детска група, за това нашия екип реши да раздели маршрута, който е повече от 650 км. на 4 части.
И така да видим къде е началото и припознава ли се порасналото вече козле в това наше предизвикателство.
Ком – Емине – част 1 (връх Ком – проход Беклемето)
Ден 1 София – х. Ком
Среща на групата и отпътуване за х. Ком през Берковица. В този ден ще има чисто организационен характер и заедно с дивите козлета ще разгледаме детайлно маршрута на част 1, на българската му част – Ком-Емине, както и на целия маршрут Е3, през всички европейски държави. Нощувка.
Ден 2 Хижа Ком – х. Пробойница Добро утро! 6:00 ч. потегляме и се насочваме към връх Ком. Още началото на деня ще бъде тежко с изкачване на около 500 метра денивелация за около 5 км. След достигане на върха през повечето време до прохода Петрохан е само равен терен или слизане. Кратка почивка на Царската чешма и продължаваме. До разклона на връх Тодорини кукли е широка пътека и сравнително леко изкачване, а след това започва дълго спускане към х. Пробойница. Като цяло ден 1 ще е сумарно 31 км. ходене. Спането е на хижа Пробойница.
Ден 3 х. Пробойница- х. Тръстеная Ставането е обичайното за Ком – Емине, кой когато иска, но тръгването е в 6:00 сутринта. След втори ден идва доста изморителен трети, свързан с неприятно ходене по асфалтови пътища. До гара Лакатник са около 12 км. само с губене на денивелация, след което идват 10 км. изкачване през село Лакатник до хижа Тръстеная. Общо за деня се преодоляват 22 км. Вечерята и закуската са на хижата. Малиновото вино – само за водачите.
Ден 4 х. Тръстеная – х. Лескова Тръгване в 6:00. Предстои вече типичен Ком -Еминейски терен с леки, но чести изкачвания и слизания. Все повече групата бяга от цивилизацията, като без да се брои една мандра по пътя няма друг допир с човешка дейност. Дори и самите хора почват да изчезват, като съотношението ни с кравите по пътеките е 10 към 1 за четириногите. В края на деня ще сме изминали 21 км. Вечерята и закуската са на хижата. Също така трябва да се предвиди и обяд за из път от хижата. Тук има вариант да изминем още 4-5 км. и да бивакуваме, за да си помогнем на утрешния ден. Какво ще решим – ще е ясно в движение, така или иначе вече ви е все тая!
Ден 5 х. Лескова – проход Витиня Тръгване в 6:00 ч. За днешния ден имаме скромни 29 км., но първо по-трудно трасе. Леко нагоре-надолу до една поляна, а след това 500 м. изкачване до Зла Поляна. Няма да изкачваме връх Мургаш, така че само толкоз. От тук има 16 км. повечето, от които са слизане по черен (за съжаление с камъчета) път. В края на деня сме на прохода Витиня. Планът тук е бивак… тъй като туристическата спалня е под всякаква критика. Вариант е и хотелче в Ботевград, за да направим баня и заредим провизии – решението – като стане ясна групата.
Ден 6 проход Витиня – х. Мургана (х. Кашана) Тръгване в 6:00 ч. След Витиня ще преминем през другия Ботевградски проход – Арабаконак. От тук до вр. Звездец има изкачване, но по правилото на Маршрут Е3 – не е задължително изкачването на върха, а може да минем в подсичането му. Билото качва плавно, плавно, но ще се наложи да слезем към х. Мургана. Тук резервен вариант, за да избегнем слизането и качването утре – х. Кашана. За деня – 26,5 км.
Ден 7 х. Мургана – х. Бенковски Тръгване в 6:00 ч. То май няма смисъл да го пиша. Преминаваме проход Кашана, ако снощи не сме били тук. Започва изкачване към вр. Свищиплаз. Пътеката минава много близо до котата, та тук ще се изкачим за почивка и гледка. Билна разходка с изкачвания и слизания, а след изоставената х. Планински извори – слизаме към х. Бенковски. Няма как – малко са хижите на самото било и по маршрута. Днешния ден ще сме изминали 31 км. от Мургана, или 4 км. по-малко от Кашана.
Ден 8 х. Бенковски – х. Ехо Тръгване в 8:00 ч. Ето че има смисъл да го пиша. Два последователни дни – в самия край ще намалим темпото. Днес – 17 км. до х. Ехо. Връщаме се на билото, преминаваме Старопланинското конче и изкачваме една поляна – връх Вежен. От тук – спускане до под Юмрука. На х. Ехо има чудна гледка, а тъй като днес беше малко ходене – вр. Юмрука.
Ден 9 х. Ехо – зн. Орлово гнездо Тръгване в 8:00 ч. Пак !!! Връх Ушите, тъй като ще ни е вече последен ден, а такива крака сме направили, че днешните 19 км. са като сутрешно потичване в парка. По един чай на х. Козя стена, а след това и самият връх. Беклемето е съвсем близо, а пътеката ни вече се струва равна… от тук до зн. Орлово гнездо си е гладък, черен, равен път. Пристигаме за последна нощувка в това яко дивокозелско комеминейско приключение! Празнична вечеря!
Ден 10 зн. Орлово гнездо – с. Кърнаре Тръгване към 9:00 ч. според плана на БДЖ. Все пак няма какво да се прави в с. Кърнаре, за това ще преценим времето и ще изчакаме в планината. Прибиране в София по разписание, със заверена Дивокозелска Ком-Емине книжка, за завършен етап 1. Предстоят ни чудни приключения заедно!
Цена: 1150,00 лева
Цената включва:
+ Цялостна организация на събитието
+ Двама лицензирани планински водачи
+ Презареждане на багажа с придружаващ транспорт три пъти / Лакатник, Витиня, Кашана
+ 9 нощувки в хижи и/или на палатка
+ Храната – в хижите или покупки за биваците
+ Застраховка „Злополука“ и застраховка „Планинска“
+ Яка тениска „Дивите козлета Ком-Емине“
+ Як бъф „Дивите козлета Ком-Емине“
Цената не включва: – транспорт до/от София (зависи от големината на групата)
– обяд в ден първи (нека имат сандвич)
– разходи от личен характер – напитки в хижите, покупки
Минимален брой деца: 20
Срок за уведомяване при несъбран брой деца: 30 дни
Програмата е подходяща за деца от 9 до 16 годишна възраст.
Важно е да отбележим, че всички записани деца ще преминат през двудневен подготвителен лагер на Витоша… Ама няма да е нискообиколна пътека с детелинки и минзухарчета! Като за истински диви козлета, проверка на възможностите – за наша сигурност и безопасност и за ваше спокойствие!