Родопа планина е най-обширната планина в България, а 1/3 от територията ѝ е в съседна Гърция. Далечко е границата и поради тази причина съботно-неделна програма си е цяло транспортно изпитания. Ето защо в една хубава седемдневна програма може да покажем една малка част от пограничните красоти на Родопа планина. Доверете се на подбора на върховете, пещерите и дори музеите, защото местните най-добре знаят! Отново програма с едно място за настаняване и възможност за хубави разходки без много багаж.
Програмата по план:
Ден 1 Пристигане на паркинга на Момчиловата крепост в 14.30.
Момчилова крепост в местността Градище над с. Градът има два периода на обитаване. Първият е през VІ век, когато тя е построена по времето на император Юстиниан І (527-565) като част от веригата родопски крепости против варварските нашествия от север. Крепостта просъществува сравнително кратко време и е опожарена при славянските походи в края на VІ – началото на VІ век. Вторият период на обитаване е средновековният. Крепостта е възстановена през ХІ и функционира до нашествието на османските турци през втората половина на ХІV век. През първата половина на ХІV в. крепостта се свързва с името на Момчил юнак. През пролетта на 1344 г. Момчил активно участва в превземането на Комотини и Грацианопол заедно с войските на император Йоан Какнтакузин. Императорът го дарява с титлата севастократор, която се дава на близки роднини на самия император. По такъв начин започва управлението на Момчил като фактически независим родопски владетел.Посещение на крепостта и отпътуване към град Рудозем, където ще бъде нашето настаняване. След настаняването следва почивка, вечеря, а след вечерята кратка разходка.
Ден 2 Поход до крепостта Кечи Кая, позната още като Кечика и Козник.
Закуска. Козник е средновековна крепост, намира се югоизточно от град Рудозем, вдясно от река Арда. Целта и е била да пази кервански път от Тракия към Беломорието. Преходът ще е около 4-5 часа и за обяд (след 14 ч.) ще сме в хотела.
Ден 3 Поход до връх Бабина чука.
Закуска. Маршрутът започва от местността “Домузола” под село Пловдивци, на 10 км. от град Рудозем. Пътят до него е асфалтов и е достъпен за всякакъв вид автомобили. Връх Бабина чука е едно от интересните места край рудоземското село Пловдивци. Произходът на името му се свързва с интересна легенда, разказвана години наред от възрастните жители на селото. Според легендата, някога в селото живеела много заядлива жена, която все твърдяла, че е най-работливата, най-сръчната и най-умната. Във всеки удобен момент жената се заяждала и дразнела своите съселяни. В един топъл мартенски ден, жената извела овцете на паша. Взела си и една къделя вълна за занимание. Отишла жената на пасището, пуснала овцете и седнала да преде. Когато наближило да се мръкне и вече трябвало да си тръгва, жената вече била изпрела цялата къделя. Разбира се, това отново се превърнало в повод за гордост, а жената не пропуснала да се похвали и да се подиграе, този път с баба Марта. Тръгвайки си, тя извикала към гората: „Марта – парта напасох си овчиците, изпредох си вълната, духни ми топъл ветърчок да си ги прибера по-ранко…“. Тази нелепа подигравка разгневила баба Марта и вместо да задуха топъл ветрец, се извил силен родопски вятър, който закопитил жената, заедно със стадото й към една скала. От този ден нататък, името на местността, и а на върха на който тя се намира е „Бабина чука“, а местните го използват за прогнозиране на времето. Един поглед към Бабина чука рано сутрин е достатъчен, за да познаят старите родопчани какво ще бъде времето през целия ден. За награда след изкачване на върха ще хапнем в комплекс „Бахами“, а тези от които искат да се разхладят, ще имат възможност да го направят в басейна.
Ден 4 Връх Циганско градище
Закуска. С превоз до изходна точка, а след това разходка. Връх Циганско градище, най-голямото тракийско светилище в района, просъществувало около 600 години. Храмът е бил разположен на самата гранична бразда (на 475 м източно-югоизточно от 62-ра гранична пирамида), като ¾ от него са в българска територия, а ¼ е на територията на Гърция. Предполага се, че е бил посветен на бог Дионисий. Наред с това е най-високия връх в Ардински дял. Със своите 1875 м.н.в. той се извисява във един от най-мощните ридове в Родопа планина. При хубаво време се вижда: Бяло море, много голяма част от Родопите, връх, Атон, островите Тасос и Самотраки, планините Славянка, Боздаг, Кушница, Рила и Пирин.
Ден 5 Връх Козеста могила и пещера Голяма Боевска дупка.
Закуска. Не далеч от рудоземското село Бреза се намира самостоятелно издигащият се връх чрез кота, Козеста могила. На върха има построена дървена вишка с височина от 10 м. Панорамата, която се открива от новопостроеното съображение над село Бреза в близост до вила Бреза е една от най-красивите гледки в Родопите, а най-вероятно и в България. Погледа обхваща връх Перелик, Пампорово и кулата Снежанка, Рожен и обсерваторията, хълмовете над Върбина и Върбински мост, района около връх Свобода, връх Бучовица край Пейчинско, хребета над Янева ливада, зад които е гръцкото село Димарио, прохода Елидже, а от там връх Искрец, скалите край местността Съдилището, връх Циганско градище или познатия на местните, като Ченгене хисар. Следва поглед през връх Ком и отново виждаме връх Перелик. Следва подземното богатство на Родопа – пещера Голяма Боевска дупка, която се намира в близост до село Боево. От 1976 година е обявена за обект от национално значение. Още преди години, подземната перла била обходена от група спелеолози, археолози, проектанти и представители на общинска администрация. Експедицията се натъкнала на две значителни находки – зъби и вкаменелости от пещерна мечка, които са били датирани на най – малко 27000 години и тракийска керамика от 5-6 век преди новата ера.
*** Забележка: Пещерата е неблагоустроена. Всеки който иска да я посети, задължително трябва да си вземе челник, а каската е пожелание.
Ден 6 Връх Съдилището
Закуска. Родопите крият в себе си местности с дълбока история, местности, пропити от болка и скръб. Една такава местност е местността Съдилището, която както подсказва от името си, е мястото, където според преданията, осъдените на смърт били водени и захвърляни. Местността се намира на около 20 километра от град Рудозем и попада в маршрута на най-дългата и трансгранична екопътека в Родопите „Хвойна – Елидже“. Местността Съдилището представлява отвесна скала, водеща до гръцкото гранично село Димарио. До нея се стига като от град Рудозем се поеме към село Мочуре. След село Мочуре следва черен, който след 12 км стига на метри от величествения връх. Понеже разстоянието е голямо, за удобство на групата, извозването ще се осъществи с високо-проходима техника. Хората, които искат да си починат от към ходене, ще могат на ходене и на връщане да ползват специалната услуга предвидена за деня. А тези от вас които искат да походят, връщането ще бъде осъществено покрай живописното корито на река Искрец и сгушения в мощните ребра на Ардински дял-язовир Пловдивци.
Ден 7 Отпътуване към град Мадан.
Закуска. След това с багажа и колите потегляме към Мадан. Там ще посетим кристалната зала, минния музей и стар рудник в центъра на града. Кристалната зала „Родопски кристал“ в Мадан се разглежда от над две хиляди души за година. Уникалната забележителност в миньорския град привлича български и чужди туристи с богата колекция от чудни кристални форми. Интересът към залата „Родопски кристал“ нараства от година на година. Близо 600 експоната, извадени при добив на оловно-цинкови руди, впечатляват с уникалните си форми и отблясъци. Най-големият кристал е с размери 80 на 60 сантиметра. Кристална зала „Родопски кристал“ е една от най-големите забележителности на родопския град Мадан. Създадена е през 1984 г. и е член на Международната асоциация на минераложките музеи. След това ще посетим стария рудник в центъра на Мадан. 40 години след преустановяването на добива от местната мина, тя се събужда за нов живот като припомня недалечното минало в музейна експозиция. От края на 2022 г. вече всеки може да посети Музея на минното дело в родопското градче, за да се запознае с живота на миньорите, белязан от тежък труд и риск от злополука. Неслучайно старият рудник в градчето е кръстен „Сполука“. На входа туристите се снабдяват със задължителната предпазна каска, преди да проникнат в подземния свят. Там ги очакват фигури на миньори, заети с различни дейности.
Последен обяд в проверено от водача заведение, в което да разменим снимки и контакти и да си пожелаем до нови срещи! Отпътуване към родните места.
Цена: лева Начална дата:
Цената включва:
+ Цялостна организация на летуването
+ Лицензиран планински водач
+ 6 нощувки в семеен хотел в Рудозем
+ 6 вечери
+ 6 закуски
+ 5 обяда (при дълъг дневен преход – сух пакет)
+ Планинска застраховка с лимит 1000 лв.
Цената не включва: – Транспорт до начална и крайна точка
– Входните такси за посещаваните обекти !!!
– Храна и напитки, поръчани на място
– Трансфери в програмата (около 40 лева)
– Разходи от личен характер
Минимален брой туристи: 13
Срок за уведомяване при не събрана група: 20 дни В случай на не събран минимален брой туристи програмата може да бъде проведена с доплащане, зависещо от броя записани и с изричното им писмено съгласие!
Отстъпки: учащи и пенсионери -30 лв.
Програмата не е подходяща за деца под 8 г. Подходяща е и за хора без опит, защото ако решите може да си дадете почивен ден и да не се включите в ходенето.